Dan pred ispit ili taj dan kad pišete možete iskusiti nervozu, drhtanje ruku, ubrzani rad srca, znojenje dlanova i slične simptome. Može vas dočekati manjak koncentracije i pojavljivanje anksioznih misli kao što su: „Što ako test bude pretežak?, Što ako nisam dovoljno učilo/la ili pak Što ako neću ništa znati“. Opisano stanje nazivamo ispitna anksioznost. Taj pojam možemo objasniti kao napetost i strepnju poveznu s pisanjem testa. U slučaju kad nastupi ispitna anksioznost može se dogoditi da posljedica njenog pojavljivanja bude i lošiji rezultat na testu.
Sastavnice ispitne anksioznosti koje možete osjećati i proživljavati su zabrinutost koja označava brigu o tome da nas netko procjenjuje i zabrinutost oko neuspjeha, interferencija obuhvaća sve ono što nas ometa ili sprječava u rješavanju ispita (npr. misli koje nam se javljaju tijekom ispita i odvraćaju nas od kvalitetnog rješavanja), zatim manjak samopouzdanja zbog kojeg osjećamo da nismo dovoljno sposobni riješiti ispit i na kraju emocionalnost koja uključuje naše tjelesne reakcije popust svijesti o tome da nam se znoje dlanovi ili da nam srce ubrzano kuca.
KAKO SI POMOĆI?
Kako bismo smanjili ispitnu anksioznost, lakše bi vam bilo kad biste krenuli učiti na vrijeme. Kad prođete sve što trebate od gradiva vjerojatno ćete biti manje napeti. Korisno je napraviti plan učenja.